Nikto nerobí väčšiu chybu ako ten, kto nerobí nič v presvedčení, že to málo, čo urobiť môže, je bezvýznamné.
Edmund Burke
Centrum dobrovoľníctva, ako vysielajúca i hosťujúca organizácia dobrovoľníkov Európskej dobrovoľníckej služby (v skratke EVS), je partnerom nového medzinárodného projektu „EVSification" – alebo v preklade „EVSifikácia". Spoločne s rumunským dobrovoľníckym centrom Cluj-Napoca, a poľskou organizáciou FERSO v priebehu rokov 2015-2016 vytvoríme niekoľko dôležitých výstupov, ktoré by mali zjednodušiť proces manažovania zahraničných dobrovoľníkov v organizáciách.
„Z mnohých skúseností, ktoré po niekoľkoročnej spolupráci so zahraničnými dobrovoľníkmi máme, nám s partnermi vyplynuli rôzne potreby či situácie, s ktorými sa pri manažovaní dobrovoľníkov stretávame. Je ich neúrekom – od základných a vtipných, až po náročné, či ťažké. Nakoľko ich riešenie neupravuje žiadna z dostupných príručiek, ani návodov, rozhodli sme sa vytvoriť nástroj, ktorý uľahčí manažment týchto dobrovoľníkov nielen nám, trom-do-projektu zapojeným organizáciám, ale tiež ďalším, z celej Európy, ktoré oň v budúcnosti prejavia záujem." vysvetľuje dôvod vzniku myšlienky projektu Idka Adolfová. Idka je koordinátorka zahraničných dobrovoľníkov v Centre dobrovoľníctva v Banskej Bystrici a sama uvíta akékoľvek spríjemnenie a uľahčenie realizácie procesov, ktoré neodmysliteľne patria k starostlivosti a koordinácii zahraničných dobrovoľníkov v organizácii.
Partneri majú cieľ vytvoriť niekoľko výstupov:
- Na základe prieskumu potrieb viac než 20 organizácií z rôznych krajín Európy a štrukturovanými rozhovormi s EVS dobrovoľníkmi postupne vypracujeme najprv štruktúru a neskôr i kompletný manuál pre manažment dobrovoľníctva v EVS. Ten bude obsahovať i prípadové štúdie, či konkrétne príklady aktivít, ktoré overíme v spolupráci s organizáciami pracujúcimi s dobrovoľníkmi EVS.
- Súbežne s prípravou tohto manuálu, sa zameriame aj na vytvorenie tzv. „EVSification recipe design", hovorovo „toolkit-u", čo je niečo ako súprava konkrétnych nástrojov a návodov, ktoré môžu koordinátori zahraničných dobrovoľníkov využívať v reálnych situáciách.
- Spracované informácie budú sprostredkujeme širokej verejnosti nielen prostredníctvom médií a on-line komunikácie, ale i prostredníctvom troch medzinárodných webinárov, tlačených a elektronických publikácií a nástrojov.
- Výstupy budú dostupné na stiahnutie z akéhokoľvek miesta i pre ďalšie organizácie, ktoré niečo takéto tiež potrebujú.
Súčasťou projektu sú aj medzinárodné pracovné stretnutia partnerov, intenzívny 7-dňový tréning v manažmente zahraničných dobrovoľníkov, či „multiplication camp" – konferencia o manažmente zahraničných dobrovoľníkov s viac ako stovkou účastníkov z mnohých krajín Európy a štyridsiatkou workshopov.
V dňoch 20.-23.1.2014 sme sa zúčastnili prvého spoločného partnerského pracovného stretnutia v rumunskej Kluži, kde sme nastavili podmienky a termíny pre realizáciu aktivít. „Stretnutie v Kluži bolo priestorom pre vyjasnenie potrieb a očakávaní, i pre nastavenie systému realizácie a manažmentu celého projektu. Dohodli sme sa na úlohách jednotlivých strán, zodpovednostiach, harmonograme, podmienkach a spôsobe čerpania rozpočtových položiek, nastavili systém komunikácie. Samozrejme v príjemnej atmosfére dobrovoľníckeho centra sme sa cítili dobre, spolupracujeme s nimi už po niekoľkýkrát a sme na rovnakej vlne - nároční no pozitívni. Vzájomné dobré vzťahy posilnili neformálne večerné rozhovory pri tradičnej rumunskej kuchyni. Tešíme sa na tento projekt, bude to veľký výzva a kopec usilovnej práce, avšak veríme, že jeho výstupy uľahčia život mnohým koordinátorom a koordinátorkám pracujúcim so zahraničnými dobrovoľníkmi." dopĺňa projektová manažérka Centra dobrovoľníctva Janka Matejzelová.