Systémové upozornění
Hlavní informace

Láska ku knihám a k deťom. Takto jednoducho vieme charakterizovať nový dobrovoľnícky program, ktorý si pre seniorov, ale aj deti v škôlkach, ešte v  2017 roku pripravilo Centrum dobrovoľníctva.

Vďaka partnerstvu s mestom Banská Bystrica a podporenému projektu z NDS, programu z Hodiny deťom, ale i nadšeniu zo strany banskobystrických materských škôl sme spustili v druhej polovici novembra čítanie rozprávok deťom práve seniormi - dobrovoľníkmi.

 

Do programu sa po náboroch zapojilo 11 aktívnych senioriek, jeden pán a štyri materské škôlky na území mesta Banská Bystrica – na Jilemnického, Ceste k nemocnici, Prof. Sáru a Na Starej tehelni. Po úvodnom zaškolení lektorkami z Katedry slovenskej literatúry a literárnej vedy FF UMB ako rozprávky čítať a využívať knihu ako médium k vytváraniu vzťahu, začali naši dobrovoľník a dobrovoľníčky pravidelne, 1x do týždňa po dohode s pani učiteľkami MŠ, chodiť čítať deťom v čase oddychu. A na čo je to dobré? Cieľom tohto dobrovoľníckeho programu je zlepšenie medzigeneračného porozumenia medzi deťmi v predškolskom veku a seniormi v meste. Čítanie je len aktivita, ktorá nám to pomôže pomaličky, citlivo uskutočniť. A okrem toho dokáže priniesť aj rozvoj vzťahu detí k čítaniu a knihám, či poskytne deťom aj pozitívne vzory dospelých.

Seniori a seniorky, ale aj materské školy, ktoré by sa chceli zapojiť do programu, môžu kontaktovať koordinátorku programu Silviu Tešlárovovú, na adrese Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Podobné dlhodobé dobrovoľnícke programy si našli svoje miesto aj v takých krajinách ako je Francúzsko či Česká republika. Tešíme sa, že aj Banská Bystrica môže byť súčasťou tejto skvelej myšlienky.

 

Láska k deťom a láska ku knihám sa dá tak krásne spojiť. Dokrútka k projektu bola urobená ku Gala programu Hodina deťom. K deťom do škôlky Na Ceste k nemocnici v BB chodí čítať naša dobrovoľníčka, pani Hilda Chlumecká.

 

 

Do Čítankova sa v Banskej Bystrici zapojili dvanásti dobrovoľníci a dobrovoľníčky z radov seniorov. Jednou z nich aj pani Angela Mušková, ktorú deti volajú pani Muška. Zapojiť sa do tohto dlhodobého dobrovoľníckeho programu ju motivovala nielen láska k deťom, ale aj láska ku knihám. A hoci má už svoje deti veľké, po ceste do škôlky na Profesora Sáru si určite neraz spomenie ako tam chodievala práve so svojím dieťaťom.

 

 

ROZPRÁVKY ČÍTANÉ DOBROVOĽNÍČKAMI Z ČÍTANKOVA - počas pandémie COVID 19

Pani Hilda - Rozprávka o kráľovstve Tintarata

 

ČÍTANKOVO je tiež súčasťou projektu "Dobrovoľníctvo pre všetkých" ktorý je podporený z ACF - Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014 - 2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou.

ACF siva

 

BBSK sivaUrad SVPROSPF UMB sivaACF siva

 

MŠVVaŠ SR sivaIuventa cbErasmusEZSPDCO

 

Nadasia SLSP sivaExpodomNebotraŽM designKNZMMesto BB siva

rtv 1Radio Reginalogo bbfm farebne 01lumen

  • Nikto nerobí väčšiu chybu ako ten, kto nerobí nič v presvedčení, že to málo, čo urobiť môže, je bezvýznamné.

    Edmund Burke
  • Medzi dobrovoľníkmi nenájdete žiadnych obyčajných ľudí, pridajte sa.

Facebook follow usemail

Instagram  twitter

    youtube